۱۹
مداراي بیش از حد روحاني با برخی وزرای ناتوان

عبور اصلاح‌‌طلبان یا عبور وزرا از روحانی؟

پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰
عبور اصلاح‌‌طلبان یا عبور وزرا از روحانی؟
اسماعیل حسین‌پور

گروه سياسي: اصلاح‌طلبان تاکنون تمام قد در کنار حسن روحانی بوده‌اند و در حالی که برخی وزرای او جرأت این را ندارند که یک عکس ساده رییس خود را در وزارتخانه‌شان نصب کنند و شاید این را هم در خلوت برای خود افتخاری می‌دانند، اصلاح‌‌طلبان با صدایی رسا و با قلم و قدم حامی روحانی بوده‌اند و فراتر از نهاد عریض و طویل اطلاع رسانی دولت، هجمه‌ها به رئیس‌جمهور را پاسخ داده و در هر حال و در هر جا حامی روحانی بوده‌اند و به رأی شان به دکتر روحانی افتخار کرده‌اند.

هر چند رقیب این روزها ساده‌ترین انتقاد اصلاح‌‌طلبان از برخی وزرای روحانی را هم به عنوان پروژه‌ عبور از روحانی بزرگ‌نمایی می‌کند - که دور از واقعیت است- ولی حقیقتا اصلاح‌‌طلبان با شخص روحانی مشکلی نداشته و ندارند بلکه انتقادشان از برخی وزرای کابینه است که دیری است هم از دولت و برنامه هایش و هم از شخص رئيس‌جمهور و اصلاح‌‌طلبان عبور کرده اند. این عبور وزرا متأسفانه قبل و بعد از مجلس دهم ظهور و بروز داشته است.

همین وزرای عابر، در زمان مجلس نهم عامل اوامر نمایندگان تندرو بودند و برای حفظ جایگاه شان با تحقق خواسته این نمایندگان به ویژه در عرصه‌ عزل و نصب ها، به دولت تدبیر و امید و برنامه هایش پشت کردند که تازه‌ترین شاهکارشان هم شایعه و شبهه‌ حمایت و دخالت در فروپاشی لیست امید و حمایت از ریاست لاریجانی است. هر چند این دخالت‌ها در رأی لاریجانی چندان اثرگذار نبوده است چون لاریجانی قاعده‌ بازی را خوب می‌داند که چگونه از رقبایش پیشی بگیرد و برایش فرق نمی‌کند رقیبش‌‌‌ حدادعادل‌‌‌ اصولگرا باشد یا‌‌‌ عارف‌‌‌اصلاح طلب ولی همین دخالت وزرا، قطعا کاری ناپسند و سوءاستفاده بزرگ از جایگاه‌شان عامل انشقاق و آغاز اختلاف بین اصلاح‌‌طلبان و بخشی از بدنه کابینه دکتر روحانی شده است و اگر در برخورد با این وزرا اقدامی فراتر از تذکر صورت نگیرد این اختلاف می‌تواند در سال 96 به یک چالش جدی تبدیل شود.

اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم بارها تأکید کردند که راهبردشان در انتخابات 94 همان رویه و برنامه 92 است و با وحدت و یکدلی این همراهی در سال 96 نیز ادامه خواهد یافت ولی متأسفانه برخی وزرا و نمایندگان با پشت کردن به رسالت‌شان در قبال این وحدت و با عملکرد خویش اندیشانه شان سبب شدند وحدت حامیان دیروز دولت، امروز دچار خدشه شود و اصلاح‌‌طلبان برخی انتقادها از این وزرا را علنی کنند.

مظلوم نامیدن رئیس‌جمهور هر چند به خاطر هجمه‌های دور از اخلاق برخی تندروها و رسانه‌ها پذیرفتنی است و قطعا با نزدیکی به انتخابات شدیدتر هم خواهد شد ولی باید بپذیریم که روحانی نیز با تعامل بیش از حد با برخی وزرای ناتوان کابینه‌اش کاری کرده است که مورد هجمه دوستان و مخالفانش قرار گیرد و برخی اصلاح‌‌طلبان با اشراف به هجمه‌های هدفمند اتاق فکرها برای تخریب دولت در ماه‌های آینده و انفعال تیم اطلاع رسانی دولت در قبال این هجمه‌ها و هجوم‌ها، از اکنون نگرانی‌شان را از عملکرد برخی وزرا و اطرافیان آقای رئیس جمهور که می‌تواند بر انتخابات 96 اثرگذار باشد ابراز می‌دارند و این به معنای عبور از روحانی نیست بلکه همراهی بزرگ با اوست.
کد مطلب: 113571

آذری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۵:۲۶
احسنت بر قلم توانای نگارنده و تحلیل به حق و واقعی آن (342126)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۵:۳۰
درودبر جناب اسماعیل حسین پور...مرحبا به این گویش شفاف...آفرین بر این هوش وکیاست!
ای کاش بعضی ها متوّجه این انتقاد میشدند وبخودشان احترام میگذاشتن واز نردبانی که بالا رفتن،بخوبی دفاع میکردند وچراغ راهنماها را نادیده میگرفتند واگر به این رویه ادامه دهند اولین کسانیکه بهشون بی احترامی خواهند کرداولادشان خواهندبود....پس به آنچه در این متن به شماها(بعضی از وزرا وعدّه ای از نمایندگان) نسبت داده شده و دغدغۀ همه ی اصلاح طلبان است؛توّجه بیشتری بنماییدتا در دل وبین فکر اصلاح طلبی،جایگاهی،داشته باشید! (342127)
مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۷:۰۳
اسامي وزرا را منتشر كنيد تا مردم بدانند. (342130)
ص
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۸:۳۱
در این دولت وزرا هیچ کاره هستند دستور از ناحیه مشاوران می آید!!!
این وضع رکودی رو سال 94 طیب نیا-ربیعی-دهقان-نعمت زاده به روحانی گوش زد کردند!!!! (342139)
اهوازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۲ ۰۰:۱۵
وزیر نفت در اوپک هیچکاره و بی اثر است و یک مثقال نفوذ و برنامه برای افزایش قیمت نفت نداشته ، یکی از نمایندگان شکست خورده اصولگرای مجلس قبلی را به مشاورت خود انتخاب کرده ، به استاندار مردمی خوزستان در جهت تقویت هواپیمایی نفت بودجه نداده ولی بعدش به نهادهای بی ارتباط به نفت بودجه های میلیاردی داده است و شاید با مشورت همان نماینده بر علیه استاندار محبوب و دلسوز هم نزد روحانی لابی کرده است و او را عوض کردند. (342156)
و
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۸:۳۳
دولت در زمینه توسعه , عدالت و فرهنگ را در نظر بگیرد
اقشار ضعیف و اقشار مذهبی را با رفتار نسنجیده اپوزوسیون دولت نکنیم! (342140)
امرایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۸:۳۶
در خیلی از شهرها مدیران حامی روحانی را برمی دارند و حامیان احمدی نژاد را منصوب می کنند!! (342141)
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۸:۳۷
تیم رسانه ای دولت و مشاوران , دولت یازدهم را زمین گیر کرده هست.
اصلاح طلبان نیز دولت را هدایت نکردند و فقط به خاطر اینکه مغضوب اصولگرایان نباشند پس از اتفاقات 88 از روحانی حمایت کردند.

در این بین جای مردم خالی هست (342142)
115
Denmark
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۱۸:۵۹
کابینه شیخ فقط جناب آقای ظریف ...!! (342144)
امیر
۱۳۹۵/۰۵/۲۱ ۲۲:۰۰
روحانی وزیرانی انتخاب کرد که بیش از حد اهل مصالحه و عقب نشینی و چشمپوشی و سکوت هستند. خود روحانی هم در سخنرانی اخیرش بیش از این که مظهر اعتدال باشه ،منادی انفعال بود. آن روحانیی که در سال 92 توجه مردم رو جلب کرد به موقع دفاع میکرد به موقع حمله میکرد، به موقع حرف میزد و به موقع سکوت میکرد. روحانی 92 شجاع تر بود. اگر اون روحانی بر نگرده دولت اعتدال در عرصه انتخابات با مشکل جدی روبرو میشه. (342151)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۵/۲۲ ۰۱:۳۹
بااین تحلیلهایتان جوری وانمود می کنید انگار یک طرف شمایید وطرف دیگریک عده اسراییلی. لطفا کمی مراعات کنید. (342158)