۲۹
پارازیت‌ها عوارض دارند و در ابتلا به سرطان مؤثرند

وزارت بهداشت: پارازیت‌ها درابتلا به سرطان مؤثرند

شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۲
گروه جامعه: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:چون در ابتدا اطلاعات کاملی نداشتیم که پارازیت‌ها سرطان زا هستند یا خیر، اظهارنظر نمی‌کردیم اما مطالعات اولیه اخیر نشانگر آن است که این امواج و پارازیت‌ها عوارض دارند و درابتلا به سرطان مؤثرند.
وزارت بهداشت: پارازیت‌ها درابتلا به سرطان مؤثرند
دکتر رضا ملک‌زاده در حاشیه رونمایی از سامانه و بانک اطلاعاتی جامع سرطان در شیراز اظهار داشت: علاوه بر اینکه امواج و پارازیت‌ها ممکن است باعث ایجاد سرطان شود، می تواند عوارض دیگری هم برای سلامتی داشته باشد و در شیوع بیشتر سرطان در کشور ما هم تأثیرگذار باشد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: علاوه بر پارازیت‌ها و امواج، گردوغبارها و ریزگردهایی که از کشور عراق می‌آید نیز از جمله عواملی است که در ابتلا به سرطان نقش دارد، اما هنوز میزان تأثیر آنها به روشنی معلوم نیست، هنوز مطالعات دقیقی دراین زمینه انجام نشده است، اما مطالعات اولیه نشان می‌دهند که این عوامل در ابتلا به سرطان نقش دارند. ملک‌زاده با بیان اینکه سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان درایران است، گفت: متأسفانه سن شروع سرطان سینه در ایران 18 سال زودتر از سن شیوع این بیماری در کشورهای غرب است، سرطان سینه یکی از معدود سرطان‌های قابل درمان است و می‌توان به طور کامل آن را درمان کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون اکثر دانشگاه‌های بزرگ کشور،مراکز تحقیقات سرطان سینه دارند، سرطان سینه در بانوان بیشتر شایع است، سالانه 85 هزار نفر در کشور به انواع سرطان‌ها مبتلا می‌شوند. ملک‌زاده گفت: سرطان سینه قابل درمان و قابل پیشگیری است، اساس کار هم زود تشخیص دادن آن است، علت ابتلا به سرطان سینه به دقت روشن نیست اما سبک زندگی در بروز آن نقش دارد، چاقی مهم ترین دلیل ابتلا به سرطان سینه است. معاون وزیر بهداشت گفت:‌ چاقی و وزن بالا در بانوان اکنون به همه‌گیری تبدیل شده، وزن بالا یک تهدید جدی برای بانوان است و برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه باید فرآیند چاقی کنترل و پایش شود. ملک‌زاده گفت:‌عوامل ژنتیک و خانوادگی هم درابتلا به سرطان سینه تأثیر دارد و نقش ازدواج‌های فامیلی را هم در ابتلا به این نوع سرطان نباید نادیده گرفت، ازدواج فامیلی می‌تواند به سرطان سینه منجر شود، این بیماری البته در سنین جوانی بیشتر دیده می‌شود و این قابل بررسی است.

وی درباره مباحثی که پیرامون سونامی سرطان گفته می‌شود، گفت: شیوع سرطان در ایران بیشتر از سایر کشورها نیست، اینکه گفته می‌شود سونامی سرطان به راه افتاده را تأیید نمی‌کنیم، متوسط ابتلا به سرطان در کشور ما حتی از کشورهای همسایه هم کمتر است، بنا براین سونامی سرطان پذیرفته شده نیست، سرطان در کشور ما با آهنگ کندی در حال افزایش است.

ملک‌زاده گفت: افزایش متوسط سن و پیر‌تر شدن جمعیت در کشورمان نیز می‌تواند عاملی باشد که شمار افراد مبتلا به سرطان را بیشتر نشان دهد، سرطان اصولاً بیماری افراد مسن است، امروز با انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه سلامت، سرطان‌ها بیشتر تشخیص داده می‌شود و بیشتر دیده می‌شود بنا بر این همه احساس می‌کنند که شمار افراد مبتلا افزایش یافته ، 50 درصد از سرطان‌ها قابل درمان است. ماجرای خطرناک بودن و نبودن پارازیت‌ها در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. زمزمه‌های اولیه این ماجرا از سال 80 آغاز شد؛ در حالی که با گذشت بیش از 13 سال از طرح این مسأله در افکار عمومی این موضوع در هاله‌ای از ابهام باقی مانده بود، سرانجام موضوع ارسال پارازیت‌ها روی امواج رادیویی و خطرناک بودن امواج پارازیت بر سلامتی انسان و سلول‌های بدن از زبان معصومه ابتکار زمانی که عضو شورای شهر تهران بود شنیده شد.

اظهاراتی که البته موجی از انتقادها و فشار‌های رسانه‌ای را در پی داشت. بعد از سخنان وی و دیگر اعضای شورای شهر فعلی و همچنین برخی اظهار نظرهای مسئولان وزارت بهداشت، با دستور رئیس جمهوری در 9 آذرماه سال پیش، کمیته ویژه‌ای برای بررسی تشعشعات از جمله پارازیت‌ها متشکل از وزارت ارتباطات، وزارت بهداشت و رؤسای سازمان‌های محیط زیست و انرژی اتمی تشکیل شد.

حالا بعد از گذشت یک سال از دستور دکتر روحانی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام کرده تحقیقات سرطان زا بودن پارازیت‌ها را تأیید می‌کنند. این در حالی است که دکتر رضا ملک‌زاده در 26 آبان سال گذشته این نظریه را رد کرده بود و اعتقاد داشت که مطالعات زیادی برای مضر بودن و نبودن امواج رادیویی با فرکانس مختلف باید انجام شود تا احتمال سرطان زا بودن پارازیت‌ها ثابت شود.

پارازیت موج الکترومغناطیسی از نوع مایکروویو است. این امواج معمولاً امواج کوتاه ‌برد هستند که با فرکانس‌های مشابه امواجی به شبکه هدف ارسال می‌شوند تا در امواج اصلی اختلال ایجاد کنند. قدرت فرکانس‌ پارازیت‌‌های ماهواره‌ای بیشتر از فرکانس‌های معمول مخابراتی است. شرکت‌‌های مخابرات قادر به ارسال فرکانس‌های کمتر از 1800مگاهرتز هستند اما فرکانس‌ پارازیت‌‌های ماهواره‌ای دارای طول موجی بیش از یک گیگا هرتز است.
کد مطلب: 122267
مرجع : ايران

سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۰۹:۳۰
گل بود به سبزه نیز آراسته شد.اون از روغنای پالمشون،اون از آبلیموهای اسیدیشون، اون از سوسیس کالباسشون، اون از مرغ های هورمونیشون، اون از میوه های تزریقیشون و خیلی چیزهای دیگه در مسئله خوراکی حالا دیگه پارازیت و امواج هم بهش اضاف شد.نسل جوان الان خیلی عمر بکنن بین 50 تا 60 سال بیشتر نیست.خدا بدادمون برسه. (346363)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۰۹:۴۶
لطفا در نوشتن مطلب دقت کنید : اما فرکانس‌ پارازیت‌‌های ماهواره‌ای دارای طول موجی بیش از یک گیگا هرتز است. قسمت "دارای طول موجی" را حذف کنید تا معنای جمله صحیح گردد وگرنه جمله غلط است (واحد طول موج، متر است) (346364)
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۱۰:۲۸
آیا از نظر حضرات پارازیت انداز تهاجم به جان و زندگی و سلامتی مردم به منظور مقابله با تهاجم فرهنگی قابل توجیه است؟ (346365)
امیر عباس
Romania
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۱۰:۵۱
آقای روحانی این پارازیت ها خلاف حقوق شهروندی باید متوقف شود (346366)
رضا درودگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۱۲:۵۷
پیشنهاد میکنم عزیزان پازیت هوشمند رو مثل فیلترینگ هوشمند طراحی کنن تا نثار دیش های حلبی بشه نه جان و تن ملیونها ایرانی.گرفتار فقر و فساد و رانت و رکودیم و اینها مشکل اصلی کشور و مردمه نه شبکه های ماهواره ای. (346372)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۱۹:۴۴
متاسفانه این قبیل اظهارات نشان می دهند فتنه گران حتی در مراکز تخصصی مثل وزارت بهداشت هم در این دولت نفوذ دارند و سیاسی کاری را بر سخنان تخصصی ترجیح داده اند. (346380)
علمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۲۰:۳۶
سرطان پستان.. نه سرطان سینه. (346382)
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۲۱:۳۸
آلودگی هوا هم اثر داره؟
ماهانه چند صد نفر کشته میشن؟ (346384)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۲۳:۰۳
واحد طول موج متر است نه هرتز- خط اخر (346385)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ۰۲:۳۱
کسانی که ادعا دارند باید جلوی این را بگیرند والا دروغگویند وشریک در این امر (346386)