۲۶
این است شهر آرمان‌ها؟

نامه انتقادي اصغر فرهادی به روحانی

چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۰
گروه فرهنگي: به دنبال انتشار گزارشی در روزنامه شهروند باعنوان «زندگی در گور» که گزارشی از گورخواب‌های نصیرآباد و حکایت زندگی ٥٠ زن، مرد و کودک است که شب‌ها در گور می‌خوابند، اصغر فرهادی نامه‌ای سرگشاده و تند خطاب به حسن روحانی؛ رییس‌جمهور نوشت و در آن از فقر حاکم بر زندگی بخش وسیعی از مردم کشور گلایه کرد. متن این نامه به نقل از ایلنا، به شرح زیر است:

آقای دکتر حسن روحانی
رئیس‌جمهور محترم
سلام
امروز گزارش تکان‌دهنده زندگی مردان، زنان و کودکانی را که در گورهای یکی از قبرستان‌های اطراف تهران شب‌های سرد را به صبح می‌رسانند خواندم و اکنون سراسر وجودم شرم است و بغض. به بهانه این نامه به شما، قصد دارم همه آنانکه در این سرزمین و در این سی و چند سال مسئولیتی داشته و دارند را سهیم این شرمساری کنم. می‌دانم که عده‌ای سیاست‌باز اینگونه گزارش‌ها و خبر‌ها را دستاویزی خواهند کرد برای گرم کردن تنور بازی‌های فرساینده سیاسی و انتخاباتی اما افسوس که گرمای این تنور، تن رنجور کودکان، زنان و مردانی را که شب‌ها در گوشه قبر‌ها، لابه‌لای درختان پارک‌ها و زیر پل‌ها به خواب می‌روند گرم نخواهد کرد.

در این گزارش نام یکی از کسانی که شب‌های سرد استخوان‌سوز را در گوشه گوری نشسته به صبح می‌رساند و به تعبیر تلخ گزارشگر مرگ را زندگی می‌کند، «آرمان» است. این نام مرا‌‌ رها نمی‌کند. «آرمان» گم شده‌ای که در گور پیدایش کرده‌اند. شرم بر ما. در تاریخ خوانده‌ایم که گاهی حاکمان با لباس مبدل به میان مردمان می‌رفته‌اند تا به دور از محافظان و ملازمان و متملقان گوشه‌ای از درد و رنج مردم را بی‌واسطه درک کنند. پیشنهاد می‌دهم لااقل برای تنوع در نگارش تاریخ امروز که آیندگان بهت‌زده خواهند خواند، گاهی صاحب منصبان بی‌همراه و نا‌شناس به میان مردم بروند.

به روستا‌ها و شهرهای دور افتاده. اگر ناشدنی‌ست به همین حوالی، محله‌های حاشیه تهران تا ببینند صورت‌های سرخ از سیلی آبرومندان بی‌بضاعتی که بیش از هر صاحب قدرتی جان و جوانیشان را برای این سرزمین قربانی داده‌اند. اگر باز ناشدنی‌ست یک روز به اورژانس شهر سری بزنند و مخفیانه سوار بر آمبولانسی شوند که قرار است بیماری بی‌رمق را به بیمارستانی برساند و از نزدیک شاهد باشند چگونه در مسیر، به جای راه باز کردن برای نجات جان یک بیمار، مسابقه‌ای تلخ بین دیگران است برای پیشی گرفتن از هم که پشت آمبولانس حامل یک هموطن رو به مرگ جای بگیرند و از این موقعیت برای زود‌تر رسیدن به مقصد ‌‌نهایت استفاده را ببرند. این مثالی ساده، تلخ و تکراری‌ست اما خلاصه‌ای‌ست از وضعیت امروز ما. چه کسی پاسخگوی این بی‌رحمی پنهان است؟ ما چرا و کی چنین شدیم؟ ما مردمانی که دیگر دوست داشتن هم‌وطن را از یاد برده‌ایم، ما که خشونت‌های پنهان و ریز در رفتار و گفتار روزمره‌مان ابزاری شده است برای بیرون کشیدن گلیم فردیمان از اجتماع. ما که دروغ را به عنوان مهارتی برای زیستن دوگانه در بیرون و درون خانه می‌آموزیم و به کودکانمان می‌آموزانیم.

ما که تنها نظاره‌گر و شنونده فراموشکار رنج‌هائیم. چه کسی امروز از آن پدری که خود را از پل عابر پیاده خیابان میرداماد به دار کشید و در یادداشتی که از جیب خالی‌اش پیدا شد نوشت «هزینه درمان بیماری چشم‌هایم را نداشتم» سخنی می‌گوید؟ آن اندک کسانی نیز که دلسوزانه می‌گویند با انگ سیاه‌نمایی مورد هجمه‌اند. انگ سیاه‌نمایی فراری‌ست رو به جلو از سوی مسئولان برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی‌ها. این است شهر نوید داده شده؟ این است شهر آرمان‌ها؟
کد مطلب: 122472

علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۷:۴۱
اقاي فرهادي فكر كردي مسئولان به فكر نيستند چرا ولي همه جا به نوبت اول سوريه بعد لبنان بعد يمن بعد نيجريه بعد ونزوئلا بعد...... بعد ايران اگر كسي نبود!!!! (346515)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۷:۴۲
واقعا حیف از این ملت که مسئولان قدرشان را نمیدانند (346516)
عرفان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۸:۰۸
بعدش به آقای فرهادی می گن چرا فیلم های سیاه میسازی. اتفاقا با این جامعه ای که من میبینم اوضاع خیلی خرابتره (346518)
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۸:۲۳
اين آقاي فرهادي هم فهميده که بايد به چه کسي نامه بنويسه تا خطري براش نداشته باشه! اگه راست مي گه يه نامه هم با همين لحن به آقاي صادق لاريجاني بنويسه! (346521)
مشهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۸:۲۶
از نظر مسولان محترم همه چیز گل و بلبل است.و واقعیت های جامعه را نمی خواهند ببینند.متاسفانه خیر و برکت هم که از این مملکت رخت بربسته.خدایا خودت به داد این ملت برس(آمین یا رب العالمین) (346522)
فقیربینوا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۸:۴۷
جناب آقای فرهادی:بسیاری دردجانکاه شمارادارندلیکن به سبب هراس ازاتهام بخطرافتادن نظام قورتش میدهند!درکشوریکه دههاسال است سرمایه هاوگنجهابه سبب سیاست بازیهای مدعیان عدالت ویاتحت شعارهای عوام فریبانه به تاراج رفته ودههانهادو...سرمایه های فراوان مصادره ای ازجمله املاک همینطورهزینه ومستهلک وغالب مسئولانش درنازونعمت وبی آنکه بفکرنجات مردمان نجیب شان باشندادعای نجات ملتهای دیگررادارندوبه اسم ترویج احکام وارزشهای اسلامی برخی ازاکابرونهادهاصدهاهزارمیلیاردتومان رادراختیارودههادرددیگر!حال توقع داری گورستان (346524)
درد وند
Germany
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۹:۱۰
انا لله و انا الیه راجعون (346525)
اصلان
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۹:۴۷
ما شهروند درجه دوم هستیم و این گورخواب های بی نوا، شهروندان درجه سوم.
شهروندان درجه یک هم مسئولین و مردم لبنان هستند. (346526)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۰:۰۲
اره آقای فرهادی! چه عجب شما هم خلاصه متوجه شدی درد جامعه ما "الی" و "فروشنده" نیست که فکل ببندی و خوش باشی بهت جایزه میدن. درد جامعه عمیق تر از اینهاست، درد توزیع ناعادلانه ثروت، درد فقدان عدالت اجتماعی، درد فقر، فساد، زنان و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست. (346527)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۷:۴۶
تویی که منفی دادی. نویسنده ی کامنت داره به فقر و فساد اعتراض میکنه اما تو به دلیل حب شخصیتی منفی میدی. تا امثال تو در ایران هستند که دچار فقر فرهنگی هستی، مشکلات درست بشو نیست. (346545)
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۲:۴۵
مزدور امریکایی اعدام باید گردد (346535)
معلم بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۸:۴۷
باسلام.من فقررادربشاگردوروستاهای محروم سیستان وبلوچستان باچشمان خودم دیدم.شرمنده شدم ازاین که ایرانی مسلمانم.38سال ازانقلاب گذشت.انقلابی که داعیه عدالت وبرابری داشت اما...فرزندان مسئولین نظام نوه های آنهاوخانواده آنهادرکی ازفقرونداری ندارند.دغدغه بیکاری جوانان مشکلات اقتصادی رافقط برزبان می آورندبدون اینکه حتی یکروزباآن مواجه شده باشند.فقط حرف وحرف وحرف.ایکاش حسابی میلیاردی بودوبدون اینکه به آن دست اندازی میکردیم فقط ازسودآن بهره میبردیم.عجب صبری خدادارد. (346547)