۱۴
اوباما: پوتین قابل اعتماد نیست

کری: منتظر سیاست‌های انفجاری ترامپ باشید

يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۹
گروه بين‌الملل: وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: برخی از تغییرات احتمالی ترامپ در حوزه سیاست خارجی همانند انفجار خواهد بود.
کری: منتظر سیاست‌های انفجاری ترامپ باشید
به گزارش شبکه خبری سی ان ان، جان کری، در گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر دولت پیش رو سفارت آمریکا را در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کند، چه اتفاقی رخ خواهد داد، گفت: در این صورت یک انفجار رخ می‌دهد، یک انفجار کامل در منطقه خواهد بود،‌ نه تنها در کرانه باختری بلکه در خود اسرائیل هم تحولاتی به همراه خواهد داشت. اعلام قدس به عنوان محل سفارت کشور ما می‌تواند حق حاکمیت ایجاد کند و نشان خواهد داد که آمریکا به این اقدام راضی شده است.

وی درباره راه‌حل دو کشوری در مساله فلسطین و اینکه اگر آمریکا از حمایت خود درباره این راه‌حل دست بکشد، چه خواهد شد، گفت: من فکر می‌کنم این مساله برای اسرائیل به عنوان دوست ما بسیار خطرناک خواهد بود، واقعیت ساده این است شما نمی‌توانید یک کشور واحد در این بازه تصور کنید، نمی‌توانید اینکار را بکنید، این مساله غیرممکن است. همچنین وزیر امور خارجه نسبت به کنار گذاشته شدن سیاست "چین واحد" هشدار داد.

او گفت: لغو چنین سیاستی می‌تواند همانند یک انفجار تاثیرات منفی داشته باشد. اگر منافع اصلی و خط قرمزهایی در این باره در چین وجود دارد، همانگونه که من می‌دانم این مسائل بسیار جدی است. شما باید درباره منافع اصلی هر کشور دیگر سنجیده و با فکر عمل کنید. کری اضافه کرد: هر رئیس‌جمهور آمریکا چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه با درک سیاست "چین واحد" زندگی کرده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم ترامپ، مبنی بر لغو تحریم‌ها علیه روسیه گفت: این اقدام می‌تواند نتایجی به همراه داشته باشد. او خاطرنشان کرد: اگرچه دولت اوباما با روسیه اختلاف نظرهای عمیقی داشته است اما دو کشور توانسته‌اند در برخی مسائل همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشند که در این باره می‌توان به توافق هسته‌ای ایران و دستیابی به توافقی درباره خروج تمام سلاح‌های شیمیایی سوریه اشاره کرد.

کری افزود: اذیت کننده‌ترین نقطه اقدامات روسیه، مداخلات این کشور در سیستم سیاسی آمریکا و دموکراسی کشورمان با فعالیت‌های سایبری‌اش است. اگر دولت جدید با دقت و به صورت دوجانبه نه یک جانبه حرکت کند، در این صورت مسیری جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

اوباما: پوتین قابل اعتماد نیست

باراک اوباما با بیان اینکه ولادیمیر پوتین قابل اعتماد نیست، از جمهوریخواهانی که ادعای حملات سایبری روسیه را رد می‌کنند، انتقاد کرد. اوباما در مصاحبه‌ای با شبکه ای‌بی‌سی نیوز گفت یکی از نگرانی‌های وی جمهوری‌خواهان، تحلیلگران یا کارشناسان برنامه‌های تلویزیونی هستند که ظاهراً به ولادیمیر پوتین بیشتر از دموکرات‌های امریکایی‌ اعتماد دارند. وی تأکید کرد: اما نباید این‌طور باشد.

اوباما در پاسخ به این سؤال که آیا این اظهارات را درباره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، نیز مطرح کرده یا خیر، گفت: چیزی که می‌گویم همان چیزی است که بعد از انتخابات گفتم. ما باید به خودمان یادآوری کنیم که ما در یک تیم هستیم. ولادیمیر پوتین در تیم ما نیست. اوباما افزود: آنچه واقعیت دارد این است که روس‌ها می‌خواستند (در انتخابات ما) دخالت کنند و این کار را انجام دادند.

این گزارش که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) و آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) آن را منتشر کردند، تاييد مي كند كه روسیه با تشکیل یک کمپین در سال ۲۰۱۶ میلادی با هدف بدنام کردن هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، به دنبال کمک به ترامپ برای پیروزی در انتخابات بود.
کد مطلب: 123151

فردوس توسی
Germany
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۰۵:۰۷
پناه بر خدا از این هندوانه سربسته!!
یعنی ممکنه ب ...حمله اتممی بکنه؟! (346915)
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۰۹:۲۷
خدا بخیر گرداند.حالا فقط کافیه خدایی نکرده یه کسی مثه احمدی نژاد (از نظر افکار و عقاید) هم رئیس جمهور ایران بشه دیگه میشه قوز بالا قوز دو طرف میشن تندرو یکدنده و لجباز اونوقته که باید پوتین هامونو به پا کنیم. (346929)