خبرهای لحظه‌ای سایت بهارنیوز را در کانال تلگرامی ما فقط به آدرسbaharnewsir@  بخوانید. ضمنا سایر کانالهای همنام با بهارنیوز با آدر‌س‌های غیر از baharnewsir @ همگی جعلی بوده و هیچ ارتباطی با ما ندارند.
 
۱۲
مرگ تلخ برای امرار معاش

جزییات مرگ 4 کولبر در روستای بیوران

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۳
گروه حوادث: دکتر پزشکیان (نایب رئیس مجلس) در واکنش به جان‌باختن چندنفر از هموطنان کولبر کرد در حادثه سقوط بهمن گفت: اینگونه مرگ برای امرار معاش ناراحت‌کننده است.
محل ریزش بهمن، حضور مردم و امدادگران برای پیدا کردن کولبران روستای بیوران از توابع سردشت
محل ریزش بهمن، حضور مردم و امدادگران برای پیدا کردن کولبران روستای بیوران از توابع سردشت
روزنامه شهروند، در گزارشي نوشت: ١٦ نفر بودند، ١٦ کولبری که به راه زده بودند. راهی که دراین فصل از ‌سال در هر پیچش خطری کمین کرده و یک لحظه غفلت غیرقابل جبران است. آنها شبانه از روستا بیرون زده بودند تا از بیراهه به سمت مرز بروند. راهی که خیلی زود روی آنها بسته شد. در یک لحظه همه چیز زیرورو شد. بهمن آمد و آنها را با خود به پایین دره برد.
بهمن جان ٤ نفر از اعضای این گروه را گرفت و ٦ نفر از آنها را هم راهی بیمارستان کرد تا سفر این گروه از کولبران روستای بیوران علیا خیلی زود پایان تلخی داشته باشد. موج سرما و سامانه بارشی که چند روزی آب و هوای ایران را تحت‌تأثیر قرار داده است. به‌طوری که بارش سنگین برف باعث شده تا در برخی مناطق ارتش برای کمک به مردم گرفتار در برف وارد عمل شود.
٤ جوان کولبر زیر برف جان دادند

این حادثه تلخ شنبه شب در منطقه سرچشمه قره‌دان از روستای بیوران علیا از توابع شهرستان سردشت رخ داد. یکی از نقاط برف‌گیر منطقه که به دنبال ورود سامانه بارشی به کشور چند روزی است درگیر برف و کولاک است. ساعت ٢١ شنبه ١٦ نفر از اهالی این مناطق گرفتار بهمن شدند که با حضور نیروهای امدادی تعدادی از آنها از زیر برف نجات پیدا کردند. عملیات امداد و نجات محبوس‌شدگان بهمن سردشت با کمک تعدادی از اهالی روستاهای اطراف و یک قلاده سگ زنده‌یاب باعث نجات ٦ نفر از مرگ حتمی شد، اما اقدامات انجام شده و حضور نیروهای داوطلب مردمی برای نجات جان ٤ کولبر جوان این منطقه بی‌نتیجه بود. تا این حادثه دلخراش با مرگ علی محمدنژاد ۱٨ساله، هیوا ابراهیمی۲۲ ساله، شیرزاد عبدالهی ۲۷ ساله و محمد حمزه‌زاده ٢١ ساله به پایان برسد.

عبدالله‌زاده، رئیس هلال‌احمر منطقه سردشت درباره جزییات این حادثه به«شهروند» گفت: «حدود ١٦ نفر در نزدیکی روستای بیوران علیا در منطقه سرچشمه قره‌دان گرفتار بهمن شدند که این حادثه متاسفانه باعث مرگ ٤ نفر شد. تعدادی از این افراد که موفق شده بودند خودشان را از ریزش بهمن نجات دهند، با اقوام خود در روستا تماس می‌گیرند و حادثه را اطلاع می‌دهند.» او ادامه داد: «حوالی ساعت ٩ شب شنبه بود که نیروهای هلال‌احمر سر صحنه حاضر شدند و با استفاده از یک قلاده سگ زنده‌یاب و کمک اهالی منطقه موفق شدند تا ٩ نفر را از زیر برف خارج کنند و تحویل عوامل اورژانس دهند، اما متاسفانه ٣ نفر از آنها جان‌شان را از دست داده بودند.» رئیس هلال‌احمر سردشت درباره آخرین آمار تلفات این حادثه هم توضیح داد: «عملیات جست‌وجو و نجات در این منطقه به دلیل شرایط بد آب و هوایی از شنبه شب تا ساعت ٤ بامداد یکشنبه ادامه داشت که طی آن پیکر ٣ تن از قربانیان این حادثه از زیر برف خارج شد. یکی دیگر از قربانیان این حادثه هم با اعلام مفقودی خانواده‌اش ظهر دیروز توسط عوامل هلال‌احمر از زیر بهمن خارج شد.»

یکی از اعضای شورای شهر سردشت درباره نحوه مطلع شدن نیروهای امدادی از وقوع این حادثه به «شهروند» گفت: «خوشبختانه ٣ نفر از اعضای این گروه توانسته بودند خودشان را نجات بدهند و موضوع را به اهالی منطقه و نیروهای امدادی اطلاع دهند.اگر این اطلاع‌رسانی توسط این سه نفر صورت نمی‌گرفت قطعا این حادثه دلخراش تلفات بیشتری داشت.» او ادامه داد: «نیروهای امدادی هلال احمر، دهیار بیوران علیا و نیروهای مردمی بلافاصله خودشان را به محل حادثه رساندند. همچنین نیروهای اورژانس به همراه سه دستگاه آمبولانس از طرف مرکز درمانی شهرستان سردشت بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند. به دلیل بارش شدید برف و کولاک کار امدادرسانی به سختی انجام می‌شد.»

در همین حال رئیس بیمارستان امام خمینی سردشت از انتقال ١٠ نفر از حادثه‌دیدگان ریزش بهمن به این مرکز درمانی خبر داد و گفت: «تیم‌های فوریت‌های پزشکی و امدادگران هلال‌احمر شنبه و یکشنبه مجموعا ١٠ نفر را به بیمارستان انتقال دادند که از این تعداد٤ نفر در محل فوت شده بودند. شش نفر دیگر هم بستری و تحت مداوا هستند که حال یکی از آنها وخیم است.» سامان کتابچیان همچنین درباره اقدامات نیروهای امدادی اورژانس هم گفت: «با اطلاع از وقوع حادثه سه دستگاه آمبولانس و شش نفر از تکنیسین‌های فوریت‌های پزشکی در دقایق اول حادثه ریزش بهمن در محل مستقر شدند و نسبت به امدادرسانی و انتقال مصدومین اقدام کردند.»
کد مطلب: 124571

رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۱۲:۴۶
هموطن عزیز من را ببخش که کاری از دستم برنمی آید جز اندوه و غصه خوردن (347774)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۱۳:۰۲
مرگ هر انسانی ناراحت کننده است ، ولی قاچاق باعث رکود صنایع داخلی و بیکاری می شود، کولبر یعنی قاچاقچی ، در همه جای دنیا قاچاق را محکوم می کنند و به شدت جریمه می کنند . (347775)
عبداله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۱۳:۲۸
قاچاق کیلویی چنده یک عده مردم محروم بیچاره برای مخارج روزانه این جوری جانشان به خطر می افته دربحث قاچاق باید جلوی اقازاده ها و....... گرفت (347776)
سعید
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۱۴:۱۲
آقای امیر این چه حرفی است؟ کولبر نگون بختی که برای امرار معاشش بتواند 30 کیلو بار جابجا کند شد قاچاقچی؟ و همین کولبر بیچاره صنایع داخلی را ورشکست می کند؟ فرهنگ ما که کافیست یک جنس قلابی نشان خارجی داشته باشد را می خریم ویرانگر صنایع نیست؟ این کولبر جز گذران زندگی چه عایدی از کولبری خود در شرایط سخت دارد؟ این هم نتیجه اش؟ چرا نادانسته در فضای عمومی سخنی بگوییم که وجهه ای نداشته باشد ....... (347778)
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۲۲:۴۹
دوست عزیز هرکس مشکل امزار معاش دارد باید دست به هر کاری بزند؟؟؟ چرا تعارف داریم اینها اجناس گرون مثل گوشی همراه و چیزای این جوری قاچاق می کنند. (347792)
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۱۹:۲۰
در جواب آقای امیر باید گفت که قاچاق کالاها از طریق مبادی رسم صورت می گیرد نه از وریق کولبری که برای نان شب چنین کاری می کند. انبارهای پر از کالاهای قاچاق را هزاران کولبر هم نمی توانند پر کنند در حالی که این انبارها در عرض یک هفته پر و خالی می شوند. (347788)
رییس زاده اهواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۰۲:۰۰
خدا رحمتشون کن ما هم در غم این هموطنان کرد خود شریکیم (347794)
بندر دیلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۰۷:۲۹
با سلام به همگی این اتفاق در نوع دیگر و در قلب غرق شدن ملوانهایی که برای دل دریا می زنن تا لقمه نانی بدست بیاورن لیکن چ بسا بیشتر اوقات گرفتار طوفانهای دریایی شده ودیگر تمام این قشر در صورتی دست به چنین خطراتی میزنن که جز این راه برای ممر معاش راه دیگر ندارند اما باز این کولبر ها رو ما میخوانیم قاچاق چی ولی از نهاد هایی که بطور غیر قانونی از مبادی غیر رسمی هر کاری دلشان میخواهد میکنن آب از اب هم تکان نمی خورد (347796)