خبرهای لحظه‌ای سایت بهارنیوز را در کانال تلگرامی ما فقط به آدرسbaharnewsir@  بخوانید. ضمنا سایر کانالهای همنام با بهارنیوز با آدر‌س‌های غیر از baharnewsir @ همگی جعلی بوده و هیچ ارتباطی با ما ندارند.
 
۱
به بهانه 29 اسفند روز ملي شدن نفت ايران

نامگذاری خیابان "مصدق" به کجا رسید؟

شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۸
گروه جامعه: پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام "دکتر محمد مصدق"، به شورای اول شهر تهران بازمی‌گردد، اما عمر این شورا و اتفاقاتی که پیرامون آن رخ داد به بررسی این پیشنهاد قد نداد و مسکوت ماند تا اینکه تعدادی از اعضای شورای سوم شهر تهران باز تلاش کردند تا یکی از خیابان‌های تهران را به نام "مصدق" بگذارند؛ اما در ‌نهایت آن‌ها هم راه به جایی نبردند.
نامگذاری خیابان "مصدق" به کجا رسید؟
امگذاری خیابانی در تهران به نام «دکتر محمد مصدق» همیشه بحثی جنجالی در ادوار مختلف شورای شهر تهران بوده است؛ پیشنهادی که معمولا در آستانه 29 اسفند روز ملی‌شدن صنعت نفت یا کودتای ۲۸ مرداد که علیه دولت ملی مصدق رخ داد، مطرح شده، ولی در گردونه نامگذاری قرار نگرفته و تنها در مقام سخن باقی مانده است.
آن‌طور که "مجتبی شاکری" رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر پیش از این به ایسنا گفته بود سال‌ها قبل نام دکتر مصدق برای خیابان ولیعصر (عج) فعلی انتخاب شد؛ اما عده‌ای از مخالفان او تابلو را کنده و خواستار تغییر نام  مصدق به" آیت‌الله کاشانی" شدند؛ زیرا طرفداران هر یک به نقش حداکثری فرد مورد نظر خود در ملی شدن صنعت نفت اعتقاد داشتند و نهایتا هردو نام پیشنهادی (مصدق و کاشانی) از طولانی‌ترین خیابان پایتخت حذف و این خیابان به نام حضرت ولیعصر(عج) نامگذاری شد.
او همچنین گفته بود که واقعیت این است که تا کنون غیر از همان حرفها، "پیشنهاد و طرحی" برای نامگذاری خیابان و معبری به نام دکتر مصدق برای بررسی به صحن شورای شهر آورده نشده است؛ اما از آنجایی که این نامگذاری دغدغه بخشی از جامعه است پیشنهاداتی مطرح شد تا طی مذاکره با وزارت نفت از آنها درخواست شود ساختمان و پژوهشگاهی را که در حوزه نفت فعالیت می‌کند به نام "مصدق" که در عرصه ملی‌شدن نفت زحمات زیادی کشیده بود، نامگذاری کنند.
شورای شهر چهارم در آن زمان توپ نامگذاری خیابانی به نام محمد مصدق را در حالی در زمین وزارت نفت انداخت که به گفته شاکری، «طی نامه‌ای از سوی کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران به زنگنه وزیر نفت پیشنهاد شده بود از آنجایی که مصدق در حوزه نفت زحمات زیادی کشیده ، ساختمان مرکزی وزارت نفت در خیابان طالقانی را به نام مصدق نامگذاری کنند اما مسئولان وزارت نفت با این نامگذاری موافقت نکردند. »
پس از آن موضوع نامگذاری خیابان به نام مصدق باز مسکوت ماند تا آنکه در آخرین جلسه شورای شهر در سال 95 گزینه‌های جدیدی در این باره مطرح شد و "غلامرضا انصاری" عضو اصلاح‌طلب شورا در جلسه علنی 24 اسفند در این باره گفت: «بارها خواستار شدم که خیابان یا میدانی به نام دکتر مصدق شود. این فرد خدمات ارزنده‌ای در راستای ملی شدن صنعت نفت داشته و بر همین اساس پیشنهاد می‌شود خیابان "کوشک مصری" در مجموعه وزارت امور خارجه به نام مصدق تغییر نام دهد.»
هر چند این پیشنهاد هم در همان جلسه تغییر کرد و گزینه جدیدی جای "کوشک مصری" را گرفت و به گفته انصاری، « با پیشنهاد "چمران" رییس شورای تهران ، تغییر نام "خیابان نفت" به نام قهرمان ملی ایران دکتر مصدق با 15 امضاء تقدیم هیات رییسه شد.»
به گزارش ایسنا، در حالی دو فوریت پیشنهاد جدید برای نامگذاری به نام "مصدق" در شورای شهر تهران تصویب شد که تا چند روز دیگر ثبت‌نام پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز می‌شود و باید منتظر ماند و دید موضوع پرمناقشه نامگذاری خیابانی به نام مصدق به عمر شورای شهر چهارم می‌رسد یا به عنوان میراثی ناتمام به شورای پنجم می‌رسد؟
کد مطلب: 127231

۱۳۹۵/۱۲/۲۸ ۲۳:۱۹
خالد استامبولی ارجحیت داره (350150)
توسیوند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۹ ۰۷:۳۱
واقعا حق دکتر مصدق این نیست که یک خیابان به نام او باشه او که سمبل ملی شدن نفت در زمان طاغوت و جریانهای ملی ان زمان بود البته با کمک مرحوم کاشانی (350160)
مهتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۹ ۰۰:۵۶
بد بختی ما اینجاست که برای بسیاری از بزرگان تاریخ و حال حاضر کشورمون هیچ خیابان و میدان و یا کوچه ای نداریم ....
جالبه بدونید در اغلب کشورهای جهان خیابان یا میدان یا نهایتا بنایی به نام کوروش بزرگ اسطوره ملی کشور ما وجود دارد . اما کوروش در کشور خود غریب است و حتی یه کوچه تنگ و باریک بنامش نیست (350153)
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۹ ۱۳:۲۷
نهادن نام ايشان براي يكي از خيابانهاي بزرگ تهران و شهرستان نشان از قدر شناسائي از چهره هاي ملي و از خواسته هاي اكثريت قاطع مردم است (350171)