۱

سفرروحانی‌به‌نیویورک دلیل‌کاهش‌قیمت‌طلا

سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹
گروه اقتصادي:‌یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، کاهش قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر را به دلیل سفر قریب‌الوقوع رییس‌جمهور کشورمان به نیویورک دانست و گفت که این نوسان قیمت مبنای سیاسی دارد و پایدار نیست.
سفرروحانی‌به‌نیویورک دلیل‌کاهش‌قیمت‌طلا
عزت‌الله یوسفیان‌ملا اظهار کرد: مسلما کاهش قیمت سکه و طلا مبنای سیاسی دارد و نه اقتصادی. حتی نمی‌توان گفت که این کاهش مبنای سیاسی پایداری دارد بلکه مبنای سیاسی عبوری و گذری دارد و بر اساس پیش‌بینی‌هایی از جمله احتمال ملاقات ایران و مسئولان اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد. وی افزود: در گذشته هم وقتی هیات مذاکره‌کننده ایران عازم کشورهای آسیای میانه یا روسیه برای مذاکره می‌شد قیمت ارز و طلا کاهش می‌یافت و بعد که مذاکرات به نتیجه نمی‌رسید دوباره قیمت‌ها به وضع اول برمی‌گشت یا بدتر می‌شد.

نماینده آمل در مجلس با اشاره به سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یادآور شد: با توجه به اینکه این سفر قرار است انجام شود، شایعاتی درباره مذاکره ایران با عالی‌ترین و تصمیم‌گیرترین مقام غرب مطرح است که البته معلوم نیست اتفاق بیفتد یا نه و بر این اساس نوسان قیمت‌ها را شاهد هستیم. یوسفیا‌ن‌ملا با بیان اینکه افزایش و کاهش قیمت‌ها با مبنای سیاسی نمی‌تواند پایدار باشد، اظهار کرد: زمانی کاهش قیمت طلا و ارز می‌تواند امیدوارکننده باشد که یک اتفاق سیاسی و یا اقتصادی عملی بیفتد مثلا مذاکره‌ای شود و یا از طرف مقابل گامی برداشته شود یا تحریم لغو شود اما وقتی کاهش یا افزایش قیمت مبنای علمی،‌ اقتصادی و سیاسی نداشته باشد با یک پیش‌بینی و احتمال قیمت‌ها پایین یا بالا می‌رود و اصلا قابل محاسبه نیست.

این نماینده اصولگرای مجلس درباره احتمال سودجویی برخی افراد در جریان کاهش و افزایش قیمت‌ها نیز هشدار داد و گفت: شاید کسانی این قدرت را داشته باشند که در این بازار سوء استفاده و سودجویی کنند و بتوانند خریدهایی داشته باشند و احتکارهایی کنند و بعد وضعیت به حالت اول برگردد. در شهرستان‌ها این اتفاق زیاد می‌افتد که مثلا یک مقام مسئول و صاحب‌نظر در حوزه مسکن می‌گوید که هزار قطعه زمین را می‌خواهیم واگذار کنیم و با این اتفاق یک مرتبه قیمت مسکن بیست درصد کاهش می‌یابد. وقتی اقتصاد کشور مبنا نداشته باشد وقوع این اتفاقات هم متحمل است.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: در ایام بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی آقای روحانی شاهد این بودیم که خیلی وقت‌ها قیمت‌ها پایین می‌آمد اما دوباره اوج می‌گرفت. به نظر می‌رسد اگر خبری هم برسد که ملاقاتی در آمریکا اتفاق نمی‌افتد، قیمت‌ها بیش از قبل بالا می‌رود زیرا مبنای علمی و اقتصادی ندارد و این نوسان صرفا روی احتمالات سیاسی اتفاق می‌افتد.

یوسفیان‌ملا در پایان تاکید کرد: اقتصاد کشور ما کاملا تنیده در مسائل سیاست خارجی کشور است لذا این چنین کاهش و افزایش قیمت‌ها قابل محاسبه نیست.
کد مطلب: 16274
مرجع : ايسنا

۱۳۹۲/۰۶/۲۶ ۱۵:۳۶
احمدی نژاد هروقت می رفت نیویورک قیمتها بالا می رفت ولی حاج حسن خودمون انقدر پا قدمش خوبه که قیمتهای جهانی رو هم پایین میاره، دمش گرم (129456)
اي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۶/۲۶ ۱۵:۳۹
البته بيماري اقتصادي كه ايشان اشاره كرده اند درست است ولي كليت لحن و كلام ايشان نشان مي دهد كه طلاي زيادي در خانه يا در ..... دارند. (129459)
محمد
۱۳۹۲/۰۶/۲۶ ۱۶:۵۶
گذشته از اون چیزی که شما فرمایش کردید من فکر میکنم که اصلا دوست ندارن آقای روحانی موفق به پایین آوردن نرخ ارز و طلا بشه چون اونوقت این دیدگاه جا میفته که اصلاح طلبان میتونن کشور رو به نحو احسن مدیریت کنند و اصولگرایان باعث به وجود اومدن تورم و گرانی و تنش با جامعه جهانی و بالا رفتن نرخ ارز و طلا میشوند .
همه با هم دعا میکنیم که نرخ ارز و طلا روز به روز پایین بیاد (129495)
محمد
۱۳۹۲/۰۶/۲۶ ۱۶:۱۳
تا آنجایی که اعلام کرده اند قیمت جهانی طلا پایین آمده است این قدر خرافاتی نباشید (129475)
ایوب
۱۳۹۲/۰۶/۲۶ ۱۷:۴۸
اگر مسافرت کوتاه مدت ایشان به نیویورک اینقدر تاثیر دارد، ما حاضریم هزینه چند ماه اقامت ایشان را بدهیم تا طلا به قیمت قبل از ریاست احمدی نژاد بر گردد!!!!!!!!!!!!! (129525)